Dlaczego warto podarować dziecku książkę jako prezent na Mikołaja?

książka na mikołaja 

Zbliżają się Mikołajki, nie dziwi więc to, że rodzice coraz intensywniej zastanawiają się nad tym, jakim prezentem uszczęśliwić w tym roku swoje dziecko. Czy będzie to nowa gra komputerowa? A może warto ulec namowie córki i w końcu podarować jej nowy telefon? Ciekawie prezentują się też serie zabawek nawiązujące do kochanych przez dzieci postaci z filmów i bajek. Każda z tych propozycji jest interesująca, być może jednak w tym roku warto przełamać schemat i zdecydować się na coś nieco bardziej oryginalnego. Takim prezentem może okazać się książka.

Zaproszenie do świata wyobraźni

O zaletach książek można mówić w nieskończoność, nie wszystkie korzyści wynikające z ich czytania są jednak przekonujące w oczach dzieci. Nie można jednak nie zgodzić się z tym, że książka, jeśli jest dobrze dobrana, potrafi być prezentem inspirującym. Uruchamia kreatywność, pozwala dzieciom przenieść się do magicznego świata wyobraźni, a bardzo często przyczynia się do tego, że młodzi czytelnicy zyskują umiejętność wymyślania nawiązujących do jej treści nowych zabaw. 

Oczywiście, jeśli książka ma spełniać te funkcje, musi być odpowiednio dobrana. Dzieła zebrane Adama Mickiewicza posiadają ogromną wartość literacką, mogą jednak zniechęcić dziesięciolatka do czytania zamiast go inspirować. Przed zakupem książki warto więc zastanowić się nad zainteresowaniami młodego czytelnika i właśnie te kryterium uznawać za wiodące.

Pomoc w nauce

Nauczyciele nie mają wątpliwości, co do tego, że dzieci, które czytają książki, uczą się lepiej od tych swoich rówieśników, którzy stronią od literatury. Nie oznacza to przy tym wcale, że na Mikołajki należy podarować im podręczniki! Nauka pojawia się niejako „przy okazji”, a długofalowe korzyści można odnieść nawet czytając powieść, która w żaden sposób nie nawiązuje do tego, co dzieje się w szkole. W czasie czytania dzieci poznają nowe słownictwo, ćwiczą pamięć, uczą się, na czym polegają związki przyczynowo-skutkowe, a nawet opanowują zasady ortografii. Co wyjątkowo ważne – robią to nieświadomie, a taka nauka jest najprzyjemniejsza.

Niedrogi prezent na lata

Trudno nie zgodzić się z tym, że prezenty świąteczne potrafią być kosztowne, a nie każdy rodzinny budżet radzi sobie jednakowo dobrze z dodatkowymi wydatkami. Owszem, książki również nie są najtańsze, ciągle jednak ich cena jest niższa niż ta, jaką przyjdzie nam zapłacić chcąc podarować synowi lub córce grę komputerową lub zabawkę elektroniczną. Co więcej, o ile zabawka w pewnym momencie musi się znudzić, o tyle do dobrej książki można wracać przez całe życie!